YILDIZ KISA FİLM FESTİVALİ
AMAÇ

Yapılmaya başlandığı ilk günden beri, kulüp etkinliklerinin hem üniversite içinde duyurulması hem de ülke çapında kulübümüzle birlikte üniversitemizin adının duyurulması öncelikli amacımız oldu. Bu amaç doğrultusunda da ilki 2003 yılında düzenlenmiş olan “Yıldız Kısa Film Festivali” onuncu kez izleyiciyle buluşuyor.

Genç sinemacılar arasında etkileşimin sağlandığı bir platform oluşturmayı öncelikli amaç edinen festival, kısa filmin tanınması ve yaygınlaşmasına da katkıda bulunuyor.

Festivalimizin yapılmaya başlandığı ilk yıldan beri edinmiş olduğu öncelikli amaçlarından biri de bu kısa film organizasyonu sayesinde, okulumuzun ulusal çapta kısa film denince akla ilk gelen isimlerden biri olmasını sağlamak oldu. Her yıl artan katılımcı sayısına ve son 4 festivaldir uluslararası alandan festivalimize yollanan filmlere bakacak olursak, bu amacımızı büyük ölçüde başardığımızı hissediyoruz. Bu da bize festivalimizi daha çok sahiplenmeyi ve sonraki yıllarda da gerçekleştirme isteğini aşılıyor.

Kısaca biz, YTÜ Sinema olarak kısa filmin gelişmesine, yaygınlaşmasına ve geniş izleyici kitlelerine ulaşmasına katkı sağlamak için yola çıktık ve hala aynı istekle yola devam ediyoruz. Bunu yaparken de geleceğin sinemasının şekillenmesine etki edebilmek heyecanıyla bu festivali Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde düzenliyor ve yine üniversiteler arası ve amatör bir kısa film organizasyonu olarak yaşatıyoruz. Kısa filmle ilgilenen genç insanlar ile sinema dünyasının yetenekli ve önemli isimlerini bir araya getirerek düşüncelerin, birikimlerin hatta hayallerin paylaşılabildiği ve iletişimlerin sağlanabildiği yeni bir platform oluşturuyoruz.

Ytü Sinema üyeleri olarak 22 Mayıs’ı ,geçtiğimiz Ekim ayından beri sabırsızlıkla ve heyecanla bekliyoruz. Başta üniversitemiz, eski kulüp üyeleri ve festival organizatörleri olmak üzere festivalimizi ilgiyle takip eden, bize destek olan ve hayalle yeteneğin birlikte yoğurulmasıyla elde edilen filmlerini bize yollayan bütün yönetmen adayları mutluluğumuzu da gururumuzu da arttırıyor.

Biz, 22-26 Mayıs 2017 haftası için size söz verdik. Sizleri karşılamak için aylardır çalışıyoruz ve festival haftası bizim için artık yılın en çok heyecan duyularak beklenen haftası.

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
SİNEMA KULÜBÜ

Kulübümüz, üniversitemizde sinemayla ilgilenen öğrencileri bir çatı altında toplayarak hem hep birlikte sosyal yaşama dair bir dayanışma göstermek hem de beraber ortak bir ilgi alanıyla alakalı etkinlikler ve faaliyetler düzenleyerek üniversitemiz içinde ve okul sonrasındaki hayatımızda üretken bireyler olabilmek amacıyla kurulmuştur.

Kulübümüzün Yıldız ve Davutpaşa kampüslerinde sahip olduğu ve kulüp faaliyetlerini yürüttüğü Cep Sinemalarında hafta içi her gün 13.00 ve 16.00 seansları olmak üzere toplam iki kez film gösterimleri yapıyoruz. Ayda bir kere düzenlediğimiz kulüp toplantılarında aldığımız kararlar doğrultusunda her haftanın konsepti farklı olmak üzere toplam 4 haftalık gösterim programlarını hazırlıyoruz. Bu gösterim haftaları; yönetmen haftası, akım haftası vb. gibi ortak başlık altında toplanabilecek filmlerden oluşmaktadır. Sene içinde kurmaca, deneysel, canlandırma ve belgesel daldaki eserlerden oluşan kısa film gösterimlerine ve geçmiş festival seçkilerine de yer veriyoruz. Cep sinemaları, kulübümüzün ortak yaşam alanlarıdır ve bizler kulüp odası olarak da kullandığımız için bu odaları sık sık açık tutmaya ve bir şeyler öğrenmek isteyen herkesin bir şekilde bize ulaşmasını sağlamaya özen gösteriyoruz. Kapımızda bir iletişim kutumuz dahi var.

Geleneksel olarak gerçekleştirilen Yıldız Teknik Üniversitesi Bahar Şenliklerinde hem Kulüpler Birliği çatısı altında düzenlenen ortak etkinliklerde yerimizi almakta hem de özel olarak açık hava gösterimleri düzenlemekte ve gerek okulumuzun oryantasyon veya Erasmus tanıtım filmlerinin gerekse bahar şenliği videolarının çekimiyle kurgusunu üstlenmekteyiz.

Sinema dünyasından hem akademik hem de profesyonel anlamda tecrübeli ve deneyimli insanlar ile irtibata geçerek okul öğrencilerine çeşitli panel, söyleşi ve atölyeler düzenliyoruz. Bunların dışında kulüp bünyesinde oluşturduğumuz çalışma grupları ile ilgilenen herkesin senaryo, çekim, animasyon ve kurgu üzerine hem teorik zemin oluşturmasını hem de bu zemin sayesinde pratik çalışmalar gerçekleştirmesini sağlayacak eğlenceli ve öğren-öğret ilkesine oturtulmuş dersler gerçekleştiriyoruz.

Her eğitim-öğretim yılı başında aramıza yeni katılanlarla daha eski olanların tanışıp kaynaşmasını sağlamak amacıyla Tanışma Partisi düzenliyoruz. Zaman zaman bu partiler belli konseptlere de sahip olabiliyor. Ayrıca bu partiler dışında da sık sık kulüp odası dışında birlikte vakit geçirebilecek organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Örneğin, Film Ekimi, Akbank Kısa Film Festivali, İstanbul Film Festivali gibi sinema konulu etkinliklerde buluştuğumuz gibi Akbank Caz Festivali veya okulumuzun tiyatro kulübünün oyunları gibi sinema haricindeki sanatsal etkinliklere de katılıyoruz.

Maksat bir arada olmak olsun dediğimiz zaman ise önceden düzenlenmiş bir etkinlik de beklemeyip o etkinliği biz de yaratabiliyoruz. Bunun en güzel örneği son iki yıldır okul içinde çok popüler olan ve iki haftada bir düzenlediğimiz Uykusuz etkinliğimizdir. Bu etkinlikte Yıldız Cep Sinemasında, cuma akşamı toplanıp cumartesi sabaha kadar hep birlikte film izliyoruz, yemek yiyoruz ve sohbet ediyoruz.

Sinema Kulübü olarak 2003 yılından beri düzenlediğimiz en önemli faaliyetimiz ise Yıldız Kısa Film Festivali’dir. İlk festivalden beri isteğimiz, öğrenci filmlerinin katıldığı yarışma ile hem kısa film kültürünün yaygınlaşmasına ve desteklenmesine katkı sağlamak hem de bu festival sayesinde katılan herkese ve kendimize sinemaya dair bir şeyler yapmış olarak hatırlayacağımız mutlu anılar katmaktır. Festival, bizler için yılın en fazla film izleme etkinliği oluyor. Bu yüzden mottomuz pek çok filmi pek çok kişiye ulaştırmak oluyor.

Zorlu ve yoğun hazırlık süreçlerinin ardından karşınıza çıkacak olan 10.Yıldız Kısa Film Festivali için geri sayım artık başladı!!!